Paskutinįjį vasaros savaitgalį Zarasų kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis Čiūta“ jau antrus metus praleidžia nepriklausomame savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalyje „Mėnuo Juodaragis“. Šis jau XXIII tarptautinis festivalis vyko jau visų pamėgtoje, mylimoje, pasakiškoje Dūburio ežero saloje, Zarasų rajone.
Šių metų festivalio tema – Ugnis. Todėl salos viduryje puikavosi menininkų sukurta skulptūra – Gabija, kuri šeštadienio naktį suliepsnojo. Tai didelio masto, trunkantis 4 dienas ir naktis reginys ir renginys. Nuostabios gamtos ir Dūburio ežero apsuptyje muzikos magija skleidėsi keturiose festivalio scenose – lankytojai išvydo daugiau nei 60 galingų, išskirtinių bei savitų Lietuvos ir užsienio kolektyvų pasirodymų iš visos Europos ir net Amerikos. Unikali festivalio programa jungė daugelį krypčių, žiūrovų laukė: senųjų ir naujųjų amatų kiemas, pažintinės paskaitos, edukacijos, žygiai, kino filmų pristatymai, Baltų apeigos ir burtai, sporto turnyrai, mankštos ir meditacijos, meno projektai ir parodos, teatro ir ugnies šokio pasirodymai, programa vaikams ir visai šeimai. Ir daug kitų netikėtų veiklų bei reginių!
Labai turtinga ir turininga programa leido prasmingai praleisti laiką etnine kultūra alsuojančioje saloje. Sunku buvo suspėti viską pamatyti, išgirsti, pajusti, pažinti. Labai traukė mistiškai apipavidalinta Aukuro vieta, Eglyno scenoje vykstantys užsienio grupių koncertai, Dūburio ir Didžioji Gabijos scenos su grand įgarsinimu ir scenografijomis, bet man jaukiausia, įdomiausia ir patraukliausia buvo Folk scena, kurioje pasirodė nuostabūs folkloro žanro kolektyvai: Žemynos kanklių grupė, Kuškių ainiai, Baltic Sisters, Kūlgrinda ir kiti. Beje, šios scenos garso operatoriai buvo zarasiškiai Saulius Kuzma ir Ernestas Šaltys, kurie labai profesionaliai įgarsino grupes, kad net nesinorėjo trauktis.
Zarasiškiai čiūtukai Folk scenoje pristatė savo aukštaitišką muzikinį folklorą, dainavo, giedojo, skudučiavo, mokė kitus eiti Zarasų krašto ratelius, taip pat atliko bendrą atitartinę su savo draugais iš Alytaus folkloro ansambliu „Avilys“.
Tai festivalis, kuriame augama ir labai džiaugiamės, kad ir mes buvome jo dalimi – ne tik patys augome, bet ir padėjome augti kitiems.
Diana Skvarčinskaitė, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiūta“ vadovė
Nuotraukos Ovidijaus Ponyčiaus