„Oi, ožkela, tu baltoja, kokia tu graži! Aisma aplink baltų beržų, kad būt greit žiema...“ arba „Tu, baltas oželi, atnešk man sniegelį, atnešk mums žiemelę, didesnį šaltelį, kad nereikt ganyt, rūbelių lydyt“, tokiomis žiemos šauktuvėmis lapkričio 20 dieną Zarasų kultūros centre pradėjome jau XXVII - ąjį vaikų ir jaunimo folkloro ansamblių sambūrį „Oželio pastogėj“.
Šv. Martynas su Baltojo oželio diena yra paskutinė rudens šventė ir pasak etnologo Liberto Klimkos: „...senovinių mokyklinių metų pradžia.“, nes ganiava pasibaigdavo ir mokinukai iki kitos ganiavos pradžios, tai yra iki pavasario, eidavo į mokyklą. Mažieji ir jaunieji folkloristai taip nuoširdžiai mokėsi oracijų, kaip prikviesti sniegelį, besiruošdami sambūriui, kad tądien baltas sniegelis iš dangaus pabiro, tiesa, ne taip gausiai kaip pernai..
„Baltas beržas, baltas oželis – greit visur aplinkui nuo sniego bus balta.“ Po tokių oracijų, du piemenys čiupdavo gyvulį už ragų, o mažiausią piemenuką užsodindavo raitą. Ir mes užsodinom savo mažiausius ant savo oželio. Tai džiaugsmo buvo vaikams.
Šiais metais sambūrio programa išliko stabiliai tradicinė: buvo atliekama bendra daina „Oi tu, ožy, nu nu nu“, vedėme „Baltąjį oželį“ aplink baltą beržą, atlikome simbolines žiemos šauktuves, nekantravome išvysti spurdančius kolektyvų „Katinus maišuose“, tarp kolektyvų prisistatymų ir teminių programėlių laisva tema, visi kartu grojant Kapelytei, mokėmės šokti liaudies šokius.
Kolektyvų gausybė sugužėjo į sambūrį, vos visi tilpome į salę.
Pirmą kartą sambūryje dalyvavo ir šauniai pasirodė, pristatę programėlę apie paukštelius, Zarasų Lakštingalos mokyklos mažieji. Juos etninės kultūros pradmenų šiemet mokinti pradėjo muzikos mokytoja Julija Čeponienė.
Į sambūrį taip atvyko antrus metus iš eilės vaikų folkloro ansamblis iš Rokiškio kultūros centro „Ratatuto“, kuriam vadovauja Aušra Kežutienė.
Iš Utenos atvyko du kolektyvai – antrus metus gyvuojantis Utenos etno klubo „Auštaras“ vaikų folkloro ansamblis, kuris nudžiugino linksmomis dainelėmis, o kitas - Utenos Aukštakalnio progimnazijos sutartinių giedotojų ansamblis „Dalilio“, darniai sugiedojęs kelias sutartines. Abiems šiems kolektyvams vadovauja Aušra Rinkevičienė.
Man smagu, kad tądien net 5 kolektyvai buvo iš Zarasų miesto ir rajono.
Džiugu, kad pirmą kartą prisijungė Smalvų mandolinininkai ir puikiai tiko šiame sambūryje atlikdami pritariant mandolinomis liaudies daineles. Jiems skambinti mandolinomis mokytis padeda Danutė Stunžienė.
Dvidešimt aštuntą kartą dalyvavo Salako folkloro ansamblis „Saulala“, vadovė Danguolė Kisielienė. Vaikai vis kiti, o vadovė ta pati. Salakonai pristatė savo teminę programą, kankliavo, skudučiavo, dainavo, šoko.
Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos folkloro ansamblis „OP – KA“, gausiausias (43 dalyviai) ir jauniausias dalyvis (nuo 6 iki 9 metukų amžiaus), dainavo daineles apie įvairius paukštelius, skudučiavo, ėjo ratelį.
Zarasų kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiūta“ pūtė ragus, skudučiavo, dainavo, giedojo sutartines. Šių dviejų kolektyvų vadovė šių eilučių autorė. Na, o „Čiūtos kapelytė“, vadovai Gintaras Andrijauskas ir Diana Skvarčinskaitė, muzikavo vakaronėje įvairiausius šokius, kuriuos šoko visi dideli ir maži.
Viso sambūrio metu sodus rišti mokino sodų rišėja, zarasiškė Zofija Maciulevičienė. Vaikučiai susirišę sodukus, atsargiai laikydami, nešėsi namučio. Na, o aš iš mūsų Zofijos gavau dovanų nuostabią žvaigždę su dvylika spindulėlių su palinkėjimu, kad kiekvienas mėnuo man būtų sėkmingas. Padėkojau ir aš kaip tas vaikas, atsargiai nusivežiau namo ir pasikabinau, kaip man atrodo garbingiausioj namo vietoj.
Po pasirodymų ir pasišokimų, visi pasivaišinę, lydimi baltučių snaigių, džiugiai išsiskirstėme namo.
Po geros savaitėlės jau ir Adventas, kuomet mažieji mokysis daineles apie raibąjį genelį, vilkelį šviesiomis akelėmis, sierąjį sakalėlį, šilo mešką, eis ratelius su voverėle ar dalins žiedą. Taip po truputėlį ir einama savo tradicijų platesnio pažinimo link.
Diana Skvarčinskaitė, sambūrio organizatorė ir ansamblių vadovė
Nuotraukos Eriko Černovo ir Manto Dainio