Skuduciai 01

Rugsėjo 28 diena Zarasų kultūros centro folkloro ansamblis „Seluona“ vyko į Biržus, į tarptautinį folkloro festivalį „Taip gražiai siaudžia“, skirtą paminėti Stasio Paliulio rinkinio „Lietuvių instrumentinė muzika“ 65 – metį. Šį leidinį vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiūta“ varto dažnai, ieškodami naujų kūrinių skudučiams, ragams, instrumentinėms sutartinėms, lamzdeliams, mat jie šiais instrumentais groja ir nuolat atnaujina repertuarą.

   Festivalis prasidėjo Germaniškio, Papilio, Pakrovėjos, Vabalninko bendruomenėse, kur kolektyvai iš Panevėžio, Kupiškio, Rokiškio, Pasvalio, Biržų, Zarasų, Latvijos pristatė savo 30 min. programas vieni kitų besiklausydami ir džiaugdamiesi.

   Vėliau visi sugūžėjo į Biržų kultūros centrą, kuriame buvo parengta pučiamųjų ir styginių instrumentų  paroda, veikė kūrybinės dirbtuvėlės. Biržų kultūros centro salėje pasirodė 11 kolektyvų iš minėtų miestų ir valstybių. Visi atliko savo programas, pūtė ragus, skudučiavo, kankliavo, giedojo sutartines, dainavo, grojo, šoko. Netikėtai įdomiai bei unikaliai pasirodė 4 moterų grupė iš Estijos, pasivadinusios „ Laudaukse Kääksutajad“, atlikdamos autentiškas estų liaudies dainas. Renginio vedėja bei šio renginio sumanytoja folkloristė Jūratė Garnelienė, vesdama renginį vis papasakodavo apie Stasį Paliulį, jo svarbią veiklą bei apie rinkinį „Lietuvių liaudies instrumentinė muzika. Pučiamieji instrumentai“, kurio tą vakarą ir buvo minima 65 metų sukaktis nuo išleidimo. Tai labai svarbus rinkinys, kurį šiandien labai dažnai atsiverčia ir juo naudojasi dažnas folkloro ansamblio vadovas, liaudies muzikantas ar atlikėjas. Taigi norėtųsi kiek plačiau apžvelgti Stasio Paliulio asmenybę bei jo nuveiktus darbus.

Messenger creation 5E7F396E C708 4FA4 BF9D F8F30F19E864

Stasys Paliùlis gimė 1902 metais gegužės 7 d. Savučiuose, Vabalninko vlsč., Biržų apskr. Mirė 1996 metais sausio 19. Jis buvo lietuvių tautosakininkas, pedagogas, humanitarinių mokslų daktaras, istorijos mokslų kandidatas. 1920–1923 metais mokėsi Panevėžio berniukų gimnazijoje 1922 metais įkūrė pirmąjį Lietuvos mokykloje skudučių ansamblį. Studijavo Kauno muzikos mokykloje, Vytauto Didžiojo universitete. 1924 Sviliuose, Biržų apskr. įkūrė Lietuvos jaunimo sąjungos skyrių ir chorą, jiems vadovavo. Nuo 1925 metų dirbo įvairiose Lietuvos mokyklose direktoriumi ir mokytoju, tame tarpe 1940–1941 metais ir Zarasuose. 1965–1973 metais savo paties įkurto studentų sutartinių ansamblio vadovas.

Jis pirmasis Lietuvoje išpopuliarino skudučius 1935–1937  metais išplatino daugiau kaip 300 komplektų - ragus, daudytes, jų tradicinį ir naujovišką repertuarą, pritaikė jiems savitą garsų užrašymo sistemą. Įvairiuose miestuose įkūrė moksleivių, studentų, karių ir skautų skudučių, ragų, daudyčių ansamblių; koncertavo Lietuvoje, pasauliniuose ir tarptautiniuose skautų sąskrydžiuose Estijoje (1932), Vengrijoje (1933), Latvijoje (1934). Išugdė skudučių ansamblių vadovų. Nuo 1925 vienas ir su mokiniais užrašė (daugiausia Biržų, Kupiškio, Rokiškio apskrityse) daugiau kaip 7000 muzikinio folkloro, tautosakos, etnografijos dalykų.

Messenger creation A77238F7 EBBF 4458 97DD 17CE3F66EBD1

Rinkinyje „Lietuvių liaudies instrumentinė muzika. Pučiamieji instrumentai“ (1959) paskelbė Šiaurrytinės Lietuvos muzikinio folkloro 366 kūrinius. Parašė studijų apie vokalines sutartines, skudučių, ragų, daudyčių muziką, sutartinių istoriografiją ir jų kalbos ypatybes. Paskelbė straipsnių, atsiminimų, muzikos knygų recenzijų. Parengė „Nurodymus rinkti medžiagai apie lietuvių liaudies muzikos instrumentus“ (1966). Skaitė pranešimus respublikinėse ir tarptautinėse konferencijose.

Kas norėtų pavartyti šį leidinį elektroniniame formate, nuoroda čia: https://www.sutartines.info/paliulis/

Diana Skvarčinskaitė, etnografė

Nuotraukos dalyvių