Kulturynos 01

Kultūrynos Zarasuose – sėkmingas pavyzdys kaip veikti ten, kur „nėra ką veikti“

Zarasai – nedidelis, Lietuvos pakraštyje išsidėstęs miestelis, kurio gyventojams, turintiems vaikų, gana dažnai iškyla klausimas: kuo juos užimti? Veikla turėtų būti smagi, turininga, naudinga, ugdanti ir atitinkanti kiekvienos mažos asmenybės poreikius. Pasirinkimas nedidelis, būrelių nedaug ir skubama daryti išvadą, kad nėra ką veikti… Tačiau Zarasų kultūros centras jau trečius metus iš eilės stengiasi prisidėti prie to, kad išvados keistųsi ir kad kiekvienas vaikas pagal amžių ir poreikius rastų sau tinkamą kultūrinės edukacijos užsiėmimą ir galimybę turiningai praleisti laiką kartu su tėveliais, seneliais, globėjais ir/ar mokytojais, auklėtojais.

10 000 meno žingsnelių resize

„Kultūrynos Zarasuose“ (2021 metais pervadintas į „Kultūrynos IT (Ir Tėčiams)”, siekiant atkreipti tėčių dėmesį į vaikų edukaciją ir labai svarbų tėčių vaidmenį auklėjant vaikus) – tai Zarasų kultūros centro tęstinis 2019 m. pradėtas edukacinis projektas, kurio esmė – kasmetinės kultūrinės krikštynos jaunoms šeimoms su vaikais Zarasų kultūros centre. Šiais metais į kultūrinių krikštytojų gretas buvo įtrauktos gausios profesionalų pajėgos - “Robotikos akademija”, Kauno valstybinis lėlių teatras, Mo muziejus, menininkė Aušra Mačiulytė, choreografė Elžbieta Juškėnienė ir gidas Ramūnas Keršys. Visi šie nuostabūs žmonės ir įstaigos Zarasų jaunajai kartai suteikė visas galimybes pasijausti kaip didmiestyje ir pasinaudoti proga rinktis iš gausybės įdomių veiklų.

Kaip prisijaukinti tamsą resize Keramikinė animacija resize

Rudenį startavo „Lego architektai“ – užsiėmimai, kurių metu vaikai konstravo iš LEGO kaladėlių ir mokėsi programavimo; „10 000 meno žingsnelių“ – pėsčiųjų žygiai, kuriose šeimos aktyviai leido laiką, pažino savo gimtąjį kraštą bei dalyvavo Mo muziejaus edukacinėse programose, kurios buvo specialiai pritaikytos organizuoti gamtoje, skirtinguose Zarasų krašto kampeliuose; „Kultūros pasaulio pažinimas“ – spektaklis patiems mažiausiems žiūrovams, dėl kurių teatras pirmą kartą į gastroles išleido sudėtingą scenografiją, sukurtą ir pritaikytą specialiai kūdikiams; „Kaip prisijaukinti tamsą“ – šiuolaikinio šokio užsiėmimas Dusetose, siekiant bent dalį užsiėmimų suorganizuoti toliau nuo miesto centro, suaktyvinti ir dėmesiu palepinti rajono vaikus; na ir „Keramikinė animacija“ – keramikos, molio pažinimo ir animacijos kūrimo dirbtuvės, kurios užsitęsė ir perkopė žiemos slenkstį tam, kad savo finalinį animacinį filmą dedikuotų artėjančiai Kūčių šventei. Viso projekte dalyvavo per 150 vaikų ir juos lydinčių suaugusiųjų, dažniau mamų, tačiau šiemet aktyviau įsitraukė ir tėčiai, seneliai, mokytojos.

Kultūros pasaulio pažinimas resize

Projekto dalyvių tarpe ir 23 kultūros centro darbuotojai, kurie kasmet šio projekto rėmuose dalyvauja kvalifikacijos kėlimo seminaruose, kurių metu ekspertai jiems padeda prisitaikyti prie kintančios kultūros lauko aplinkos, didėjančių reikalavimų, IT ir skaitmeninio, virtualaus pasaulio galimybių. Šiais metais žaismingą ir gerokai išjudinantį seminarą Zarasų kultūros centro darbuotojams vedė aktorius, asmeninio ugdymo praktikas Andrius Žebrauskas.

Lego architektai resize

Esame dėkingi ne tik Lietuvos kultūros tarybai ir Kultūros ministerijai už trečius metus teikiamą dalinį projekto „Kultūrynos Zarasuose“ finansavimą, bet ir Zarasų rajono savivaldybei, kuri suprasdama ankstyvo kultūrinio ugdymo prasmę ir naudą šiais metais sudarė sąlygas projektą įgyvendinti pilnu pajėgumu. Džiaugiamės kasmet didėjančia „Kultūrynų“ projekto bendruomene, aktyviais jaunais tėvais, iššūkių nebijančiais mokytojais, kurie geba įtraukti kultūrinę edukaciją į privalomą vaikų švietimo programą ir visais ekspertais, kurie po dalyvavimo projekte palaiko „Kultūrynų“ idėją ir motyvuoja eiti į priekį ir stengtis dėl mūsų mažųjų žiūrovų – kad jie kasmet turėtų ką veikti čia – Zarasuose.

Mo muziejaus edukacijos resize

 
Screenshot 7
Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro
Kultūrinės veiklos vadybininkė
Projekto „Kultūrynos Zarasuose“ vadovė
Aleksandra Pulokienė

Projekto logotipai 01