Kankles 01

Kovo 27–29 d. Kauno Tautinės muzikos muziejuje tris dienas vyko kanklių muzikos festivalis „Kanklės mano rankose“ šiemet šventęs ne tik 10-ąjį jubiliejų, bet ir svarbią žinią – muziejaus rūpesčiu kanklės ir kankliavimas Lietuvoje įtraukti į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

Šios paraiškos iniciatorė, Kauno Tautinės muzikos muziejaus muziejininkė dr. Laura Lukenskienė sakė, kad Kaunas ir kauniečiai daug prisidėjo prie kankliavimo tradicijos išsaugojimo ir populiarinimo, todėl natūralu, kad ir festivalis „Kanklės mano rankose“ atsirado čia. „Festivalis vienija įvairius kanklininkus, skambinančius skirtingomis kanklėmis – nuo penkiastygių iki 40 stygų, atliekančius įvairių žanrų muziką – folkloro, autorinės muzikos, dainuojamosios poezijos. Vienas iš festivalio pagrindinių tikslų ir yra vienyti skirtingų stilių kanklininkus, jungti į vieną bendruomenę“, – teigė L.Lukenskienė.

FFnFTMiz NUoAbcSC

Paskutinę festivalio dieną, kovo 29-ąją, nuo pat pietų iki vėlyvos popietės veikė kūrybinės dirbtuvės, kurių metu buvo galima artimiau susipažinti su „Kanklės mano rankose“ svečiais, išbandyti jų instrumentus ar pasimokyti skambinti patiems, o kanklių ir mandolinos kūrybinių dirbtuvių rezultatus pristatyti baigiamojo festivalio koncerto metu. Visą festivalį vainikavo Didysis festivalio koncertas „Kanklių muzikos jungtys: aplink Baltiją“, kurio metu pasirodė jau 55 metų jubiliejų atšventęs Vilniaus mokytojų namų ansamblis „Kankleliai“, pagal Vlado Braziūno eiles keletą dainų padainavo kanklininkė Agota Zdanavičiūtė. Pirmą kartą festivalio programoje lankytojai turėjo galimybę išgirsti koncertines kankles su vokalu: kanklėmis grojo Regina Marozienė ir Austėja Butkutė, dainavo Aušra Kinderė. Jubiliejinio festivalio proga savo veiklą atnaujino ir Kristinos Kuprytės iš Nyderlandų vadovaujamas ansamblis „Sunny“. Festivalio kūrybinių dirbtuvių metu parengtą programą atliko Zarasų kultūros centro jaunimo kapela „Kapelytė“ mandolinininkai ir kanklinininkai bei kanklininkai iš kitų ansamblių, festivalio dalyviai. Zarasų mandolinininkams vadovauja Gintaras Andrijauskas, kuris ir vedė kūrybines dirbtuves, o zarasiškiams kanklininkams vadovauja Diana Skvarčinskaitė.

cQolaSFB

Koncerte išskirtinį penkiastygių suomių kantelių improvizacijos ir elektroninės muzikos projektą, kurio pagrindinė idėja – vakarėlis pagal kantelių muziką, pristatė suomių grupė „Melkutus Party“. Taip pat grojo latvių kapela „Ziemeļmalas muzikanti“, kurioje kartu su daugiastygėmis kuoklėmis skambėjo įvairūs kiti tradicinės kapelos instrumentai. O visą festivalį gražiomis lietuviškomis dainomis, akompanuojant tradicinėmis kanklėmis, užbaigė Anykščių kultūros centro tradicinių kanklių ansamblis „Laumakė“.

Diana Skvarčinskaitė, kolektyvų vadovė

Nuotraukos dalyvių