Folkloro 01

Folkloro diena „Rasi rasoj rasi“ - 2024 m. šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ dalis.
Kas yra šimtmetis? Tai laikas, per kurį užaugome kaip valstybė, subrendome kaip visuomenė, sužaliavome kaip giria, kurioje kiekvienas medis turi savo balsą. Tas balsas — laisvos ir kuriančios Lietuvos balsas. Tas balsas — mūsų atmintis. Tai tavo ir mano balsas, reiškiantis mus vienijančią tradiciją, jos gyvybę.

Todėl Dainų šventės folkloro dienos „Rasi rasoj rasi" kūrybinė grupė pristatė temą, kurią turėjo savaip ir savitai pristatyti folkloro ansambliai. Anot kūrybinės grupės narių „Šventumas persmelkia visus esinius – visa, kas regima ir neregima, kas auga, stiebiasi, klesti ir nyksta, kas esti, buvo ir bus."
Šimtajai Dainų šventei „Kad giria žaliuotų“ pasirengė ir liepos 2 dieną Vilniuje dalyvavo 5 Zarasų miesto bei rajono folkloro ansambliai, 2 sutartinių grupės, 5 tradicinės muzikos kapelos. Visiems šiems kolektyvams po Dainų šventės bus paskirtos kategorijos.

13

Folkloro diena prasidėjo Lietuvos širdyje - Katedros aikštėje „Širdy nešiojuos“ – šventės pradžios paskelbimu. Kiekvienas miestas pristatė savo „Relikviją“.  Zarasų rajono "Relikvija" folkloro dienoje "Rasi rasoj rasi" - "Žmogaus meistrystė". Audėjos Birutės Andrijauskienės audinys ir medžio drožėjo Čypo verpstė.

Vėliau nuo 13 iki 19 val.  „Tai dalija, dalija“ – folkloro ansamblių pasirodymai scenose ir kiemuose, susibūrimai, amatų, kulinarinio paveldo, kitų tradicijų pristatymai Bernardinų sode, Pilių teritorijoje, Katedros aikštėje, Gedimino prospekte ir Pilies gatvėje (prie Lietuvos Nacionalinio dramos teatro, Gedimino pr. 9, V. Kudirkos aikštėje, Pilies g. pradžioje, prie Šv. Jonų bažnyčios, K. Sirvydo skvere

20

Vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiūta“, vadovė Diana Skvarčinskaitė, instrumentinės grupės vadovas Gintaras Andrijauskas, su tema apie Zaraso ežerą „Azarasą paslaptis“,  jaunimo sutartinių giedotojų grupės „Gražutė“ merginos apgiedojo savo taip saugomus gražiuosius vainikėlius „Mana vainikas judabra“ ir suaugusių sutartinių giedotojų grupė „Laukesa“ moterys minėjo šventą gyvūnėlį bitutę programoje „Bitute siaude, sidijo“, kurių vadovė Diana Skvarčinskaitė bei Suvieko tradicinė kaimo kapela „Cinkelis“, vadovas Algimantas Trumpa pasirodė scenoje „Kalnuti ritato“.

23

Gedimino kalno papėdėje scenoje „Saula sodų sadina“ pasirodė tradicinė kapela „Čir vir vyrai“, vadovas Gintaras Andrijauskas.

Antalieptės folkloro ansamblis, vadovė Loreta Alaunienė, paūturavo temą „Siratos dalia“ prie Šv. Jonų bažnyčios.

Salako vaikų folkloro ansamblis „Saulala“, vadovė Danguolė Kisielienė, tema „Aina mišką takeliu“ pasirodė Bernardinų sodo kiemelyje.

Tradicinė Smalvų kaimo kapela, vadovė Danutė Stunžienė. Smalviškiai linksmai pagrajino prie Lietuvos nacionalinio dramos teatro.

Gedimino pr. 9 pasirodė Salako folkloro ansamblis „Luodis“ su tema „Lėk sakalėli, par ažerėlį“ ir Salako tradicinė kapela „Vaivoras“ „Šitam žaliam gojely“, vadovė Danguolė Kisielienė.

Tradicinė Samanių kaimo kapela, vadovas Algimantas Trumpa pasirodė Kudirkos aikštėje.

24

Labai džiugu, kad folkloro ansamblis „Seluona“, vadovė Diana Skvarčinskaitė, su tema „Ųžalėli, žalias medi“, kurioje buvo kalbama apie  šventą mūsų senolį Stelmužės ąžuolą koncertavo didžiojoje scenoje katedros aikštėje „Didi dyvai“, kur vyko geriausių teminių programų pristatymai. Be to, minėtas ansamblis bei ansamblio pasakotojas Vasilijus Trusovas pasirodė baigiamajame koncerte „Rasi rasoj rasi“, kurį transliavo LRT televizija. Šiame koncerte ansamblis su javais rankose atliko rugiapjūtės dainą užrašytą prie Salako „Siūravo rasa un barą“, o pasakotojas Vasilijus porino apie Stelmužės ąžuolą.

1(1)

Na, o liepos 6d. folkloro ansambliai „Čiūta“ ir „Seluona“ dalyvavo iškilmingoje Dainų šventės  eisenoje Vilniaus gatvėmis nuo Katedros aikštės iki Vingio parko, lydėdami į Dainų daienos koncertą chorą iš Dusetų „Versmyna“ (vadovė Dalia Deinienė), vėliau ir visoje šventėje ir besididžiuodami savo rankose nešė medžio drožėjo Eriko Čypo paukštelius. Eisenoje skambėjo Zarasų krašto daina „Anam šoni ažera“, o taip pat šūksniai: „Gražūs Zarasai tarytum vasara! Ųžala stiprybes, ažerų gylybes!“, „Zarasai-ežerai!“ ir kiti.

Tikiuosi, kad ši šventė ir patirti jos momentai ilgam išliks kiekvieno dalyvio atmintyje kaip gražiausias ir prasmingiausias išgyventas gyvenimo įvykis.

Diana Skvarčinskaitė, kolektyvų vadovė

Nuotraukos dalyvių