Zarasų kultūros centras, atsiliepdamas į Lietuvos nacionalinio kultūros centro kvietimą, rugsėjo 15 d. kvietė zarasiškius drauge mokytis tradicinių šokių, šokti juos. Smagi, nuotaikinga, etninės kultūros akcija „Visa Lietuva šoka“ tą dieną ar artimiausią savaitgalį nuvilnijo per visą Lietuvą.
Unikalios akcijos tikslas – per tradicinius šokius vienyti Lietuvos žmones, stiprinti jų kultūrinės tapatybės pajautą. Kasmet Lietuvos žmonės yra kviečiami tuo pačiu metu susiburti miestuose, miesteliuose, regionų centruose, šalies sostinėje – visose visuomenei atvirose erdvėse, švietimo, kultūros bei kitose įstaigose – ir mokytis tradicinių šokių, šokti juos, kartu dainuoti liaudies dainas, muzikuoti. Sumanymas nuo 2015 m. kasmet rugsėjo mėnesį rengti šią akciją yra neatsitiktinis – pastaraisiais metais Lietuvoje pastebimos atgimstančios liaudies šokių tradicijos. Šokis gali ne tik linksminti, bet ir ugdyti.
Jis turi galią burti visuomenę, didinti svarbaus kultūros tapatumo elemento – folkloro reikšmės suvokimą, poreikį tęsti tradicijas. Prie idėjos įgyvendinimo prisideda daugybė šalies įstaigų, bendruomenių, mėgėjų meno kolektyvų, taip pat ir užsienio lietuviai iš Jungtinės Karalystės, Velso, kultūros ir švietimo specialistai bei tradicinio šokio entuziastai. Kasmet įvyksta per 100 šokių švenčių, suburiančių apie 20 tūkstančių akcijos dalyvių ir stebėtojų. Akcijos metu rekomenduojama šokti tradicinius lietuviškus šokius, ypatingą dėmesį skirti savo krašto paveldui.
Dėl prasto oro Zarasuose kultūros centre, bet ne Sėlių aikštėje, kaip buvo sumanyta, į šią akciją atbildėjo keli miestelėnai, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiūta“ (vadovė Diana Skvarčinskaitė), miestelėnų šokių grupė „Sėliai“ (vadovas Valdemaras Skardžius), o taipogi svečiai, šokėjai iš Vilniaus. Šokių vakaronės metu tradicinius ir Zarasų krašto šokius grojo kapela „Čir vir vyrai“ ir „Kapelytė“ (vadovas Gintaras Andrijauskas).
Diana Skvarčinskaitė, Zarasų kultūros centro etnografė
Nuotraukos Eriko Černovo