Pagrindinis > Naujienos
Bendrijos Sėla Naujienos
Jaunimo folkloro sambūris - festivalis „Zalvynė"
Parašė   
Antradienis, 02 Birželis 2009 17:16
altŠiemet vaikų ir jaunimo folkloro sambūris - festivalis vėl kviečia visus atvykti. Prašome susipažinti su festivalio programa:

Birželio 13 d. 
14.00 val. Sambūrio atidarymas Zarasų kultūros centre
14.30 val. „Aš paseksiu pasaką“ – tarmių pristatymas kultūros centro salėje                                  
17.00 val. Stovykla Lūžų miške, prie Šavašos
                   Ėjimas Šavašos pažintiniu taku
18.00 val. Aukuro aukojimas ir sutartinių ratas prie Lūžų dubenuotojo akmens, skirtas
                   Lietuvos  Tūkstanmečio ir sėlių aštuonišimtųjų metų paminėjimui
                  „Žalias, žalias žolynėlis“
20.00 val. Vakarojimas prie laužo
22.00 val. Dainų, ragų ir skudučių sąšaukos Lūžų miške                    
                   Birželio 14 d.
11.00 val. „Dainų skryneles“ atidarome Salako,  Baltriškių ir Antazavės bažnyčių
                   šventoriuose
15.00 val.  Stovykla Zarasų Didžiojoje saloje
                    „Po talkos“ Kulinarinio paveldo ir vaišingumo tradicijų pristatymas                                       
16.30 val.  „Zalvynė“. Dalyvių tradicinės muzikos ir dainų interpretacijos
17.30 val.  Roko grupės „Pievos“ koncertas                                        
19.00 val. „Trankiai“    atsisveikinimo vakaronė

Skaityti daugiau...
 
„Oželio“ sutartinių grupė- laureatės
Parašė   
Pirmadienis, 27 Balandis 2009 15:10

altBalandžio pradžioje, Kaune, įvyko trečiasis Respublikinis vaikų ir moksleivių liaudies kūrybos atlikėjų konkursas „Tramtatulis“. Jame dalyvavo per 400 atlikėjų iš 44 Lietuvos savivaldybių. Zarasų rajoną atstovavo „Santarvės“ pagrindinės mokyklos „Vyželės“ folkloro ansamblio muzikantai,  Suvieko pagrindinės mokyklos dainininkė Asta Dainytė,  Salako folkloro ansamblio „Saulala“ pasakotoja Kotryna Brukštaitė,    penkiametė dainininkė Gilmė Dainytė ir Zarasų kultūros centro folkloro ansablio „Oželis“ sutartinių grupė. Visi dalyvavę verti pagirti ir pažymėti, bet laimė šį kartą teko sutartinių grupei- Augustei Gaidytei, Julijai Klimaitei, Kristinai Buivaitei ir Indrei Kvedarauskaitei, tapusioms „Tramtatulio“ laureatėmis, savo – vyresniųjų amžiaus grupėje.

Sėkmė čia niekuo dėta. Sutartinės „Oželio“ jaunimui nuo vaikiško  amžiaus  pažįstamos ir savos. Tai sėlių kultūros palikimas, dabar išnykęs gyvosiose tradicijose. Zarasietės  gieda jas Stelmužėje, Žolinės išvakarėse, „Zalvynėje“ prie Dubenuotojo akmens, ten, kur didžiausias ryšys žmogaus su gamta. Sutartinės- sudėtingas žanras, dainavimo atžvilgiu. Tai ne vien plikų gaidų išdainavimas, bet dermės pajautimas ir sutarimas tarpusavyje, jungtis  su šokiu, darbo judesiais.  Šiam konkursui merginos ruošėsi  stropiai, nepasikliovė vien sukaupta patirtim.

 

 „Tramtatulis“ – konkursas papildantis „Dainų dainelę“, leidžiantis pasireikšti liaudies kūrybą atliekantiems vaikams. Mūsų rajonas dar nepajudėjo masiškai dalyvauti rajoniame ture, ne visose mokyklose dirba  liaudies kūrybą pažįstantys mokytojai. Linkėčiau, kad ketvirtajam „Tramtatuliui“ būtų masiškai  ruošiami moksleiviai ir vaikai, sveikai varžytųsi rajoniniame ture, taip susipažindami su tradicinės kultūros  reliktais ir kas žino, kuriame  mažame žmoguje slypi Povilionienės ar Andrijauskai?
Skaityti daugiau...
 
Zarasai sukvietė folkloro mylėtojus į sambūrį „Gieda gaidėliai“
Parašė   
Ketvirtadienis, 19 kovas 2009 18:58
Gieda gaideliai
 „Gieda gaideliai“ - taip vadinasi Zarasų rajono folkloro sambūris. Prieš vienuolika metų pirmą kartą jo dainos, šokiai, muzika nuskambėjo Salake. Šiame krašte, kur žmonės mėgsta tautos folklorą, vyko gražios šventės. Šiemet Zarasų rajono kultūros centras „pasiskolino“ šią šventę iš salakonų ir surengė šią šventę rajono kultūros centro scenoje. Kartu čia vyko ir kandidatų į Respublikinį vaikų ir jaunimo liaudies kūrybos atlikėjų konkursą „Tramtatulis“ perklausa. Šis Lietuvos vaikų ir moksleivių - liaudies kūrybos atlikėjų - konkursas skirtas tam, kad tautosakos grožį, įvairovę, išmintį kiek įmanoma geriau pažintų ir pamėgtų vaikai. Šventėje autoritetinga komisija taip pat vertino kandidatų į Lietuvos vardo Tūkstantmečio dainų šventės folkloro dieną apžiūros dalyvių sugebėjimus.

Šventę vedė žinoma Zarasų kultūros centro etnografė Rima Vitaitė. Džiugino žiūrovus „Santarvės“ pagrindinės mokyklos folkloro ansamblis „Vyželė“. Bet skambią muziką, gražias liaudiškas dainas scenoje demonstravo ne tik zarasiškiai. Net trys dainininkės atvažiavo iš Suvieko. Žiūrovai, sambūrio dalyviai šiltai sutiko dainininkės Gilmės Dainytės atliekamą dainą. Sulaukė plojimų seserys zarasiškės Liepa, Ūla ir Marija Dainytės. Nuotaikingai pasakojimus porino salakonė Kotryna Brukštaitė. Visus renginio svečius ir dalyvius Salake pasveikino Salako vaikų folkloro ansamblis „Saulala“, vadovaujamas Danguolės Kisielienės.
Skaityti daugiau...
 
„Žiema,žiema, bėk iš kiemo“
Parašė   
Penktadienis, 27 Vasaris 2009 14:38
alt Vasario 24-osios vakarop  dideli ir maži gausiai rinkosi į Zarasų miesto „širdį“ Sėlių aikštę, kurioje  Zarasų miestelėnams  buvo surengta nuotaikinga Užgavėnių šventė. Būrys elgetų ir čigonų ant rogių atvežė Gavėną. Slidinėdami ir mušdamiesi sniego gniūžtėmis atlingavo ir pagrindiniai Užgavėnių personažai – „Lašininis“ ir „Kanapinis“. Kaip niekada ir gamta buvo geranoriškai nusiteikusi. Užteko ir sniego, ir nedidelio šaltuko, ir geros nuotaikos, ir įvairių atrakcijų, kurias atliko Zarasų kultūros centro folkloro kolektyvai „Oželis“ ir „Seluona“, vadovaujami šventės „motinėlės“ Rimutės Vitaitės. Šventės metu „Kanapinis“ su „Lašininiu“ besigalinėdami visus ragino šokti ratelius, dainuoti Užgavėnių dainas. Kultūros centro „šeimininkės“ visus susirinkusius vaišino  karštu ir riebiu šiupiniu, skania arbata. “Žiema,žiema,bėk iš kiemo“, skandavo šventės organizatoriai bei dalyviai.Visi – čigonai, ubagai ir raganos, kiti Užgavėnių personažai ir susirinkusieji į šventę džiaugėsi žiemos išvarymu bei puikia nuotaika. O šventės pabaigoje vyko „Lašininio“ ir „Kanapinio“ komandų grumtynės virvės traukime, kuri komanda gausesnė ir stipresnė . Nugalėjo „Kanapinis“ .  

Parengė   Jūra Nastajienė

 
Didžiausia folkloro stovykla jaunimui ,,Zalvynė" vėl kviečia į Zarasus
Parašė   
Pirmadienis, 09 Birželis 2008 10:54

„Zalvynė“ - tai tautinės kultūros įvairiapusiškumas trijų dienų savaitgalinėje stovykloje Zarasuose birželio 13,14,15 dienomis. Dalyviai pristato: savo regionų dainas, muzikinį paveldą, prisistato kaip kolektyvas, visi vakarai skirti senajai ikikrikščioniškai lietuviškai kultūrai.
 
Gražutės regioninio parko Šavašos pažintiniame take skamba senovinės dainos, skudučių sutartinės, prie dubenuotojo akmens sukamas sutartinių ratas, aukojamas aukuras, laukymėje prie laužo siūloma smagiai pasišokti, muzikantams susilieti į vieną didelę kapelą. Čia pat skaniai pakvimpa kiaušiniene, kurią kepa patys dalyviai, o saulei leidžiantis Lūžų mišku pasklinda dainos. 

Skaityti daugiau...
 
<< Pradžia < Ankstesn 1 2 3 4 5 6 7 Sekantis > ir >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sėlos įvykiai

Prisijungti